Strona główna Aktualności Ruszyła akcja czipowania, sterylizacji i kastracji

Ruszyła akcja czipowania, sterylizacji i kastracji

0

Stolica ponownie finansuje sterylizację i kastrację psów i kotów. Po blisko roku przerwy bezpłatne zabiegi można wykonywać w kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych. Kontynuowana jest również akcja bezpłatnego czipowania zwierząt.

Właściciele psów i kotów zamieszkujący na terenie Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów w kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych. Ich aktualny wykaz można znaleźć na stronie http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/OS/rozne/AKCJA_STERYLIZACJI_I_KASTRACJI_PSOW_I_KOTOW_W_WARSZAWIE.htm.

Miasto Stołeczne Warszawa pokrywa koszty zabiegu obejmujące:

  • wizytę kwalifikującą w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt,
  • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej,
  • zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku,
  • wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej, po badaniu klinicznym, stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np.: EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu), miasto nie pokrywa ich kosztów, jak również nie ponosi kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów/usług. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę. Miasto nie bierze również odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem.

Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawę jest:

  • wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza pn. „Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji* psa/kota* w 2017 roku”. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • to, aby pies lub kot był oznakowany elektronicznie (zaczipowany). Ponadto, w przypadku psów wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Miasto kontynuuje również akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów. W ciągu 10 lat prowadzenia akcji elektronicznemu znakowaniu poddanych zostało ponad 88 tysięcy czworonogów. Tylko w 2016 roku zaczipowano 4793 czworonogi.

Czipowanie zwierząt wykonywane jest w tych samych lecznicach co zabiegi sterylizacji i kastracji.

Warunki skorzystania z bezpłatnego oznakowania psa/kota:

  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot wniosku o wykonanie elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze dostępne są w zakładach leczniczych,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończone przez zwierzę 12 tygodni życia
  • Dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal (zrzeszonej w European Pet Network) w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

Obie akcje, prowadzone będą do 15 grudnia 2017 r. lub wyczerpania środków finansowych.