Strona główna Kultura Noc Muzeów w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

Noc Muzeów w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

0
Muzeum Drukarstwa - Ząbkowska 23/25
Muzeum Drukarstwa - Ząbkowska 23/25

Działalność warszawskich introligatorów i drukarzy, to zacna karta w dziejach naszego miasta. Rozkwit drukarstwa datowany jest na przełom XVII i VIII wieku, historię inicjują drukarze Jan Rossowski, oraz Jan Aleksander Gorczyn. O nieustanny rozwój słowa dbały oficyny Piotra Elerta, pijarów, Wawrzyńca Mitzlera de Kolofa, oraz Biblioteki Załuskich.

Muzeum na Ząbkowskiej 23/25, to lokalizacja tymczasowa. Kiedy i gdzie znajdzie się miejsce na miarę zasług i ciekawej historii drukarstwa Syreniego Grodu? Trudno powiedzieć.

Stanowisko pracy dawnego zecera
Stanowisko pracy dawnego zecera

Obszerne zbiory, prezentowane onegdaj w siedzibie przy ulicy Trębackiej, spoczywają w pomieszczeniach magazynowych. Obecna prezentacja, to zaledwie fragment zbieranych latami eksponatów.

Dziś można tu obejrzeć wyposażenie dawnej zecerni, z dawnymi kasztami, czcionkami i materiałem zecerskim. Elementów niezbędnych przy powstawaniu książek. W osobnej części mieści się wystawa z ciekawymi przykładami dawnych druków reklamowych. Wspomnienie opakowań do popularnych artykułów spożywczych – słodyczy, napojów. To warto zobaczyć, przypomnieć sobie szatę graficzną etykiet na soki, czekoladę, oranżadę czy wyśmienite „krówki”.

"Krówka" - delicja pośród dawnych smaków.
„Krówka” – delicja pośród dawnych smaków.

Współczesne drukarnie to już zupełnie inny świat. Świat przepełniony elektroniką i nowymi technologiami. Pośród tej nowoczesności brakuje jednak dawnego klimatu, kunsztu mistrzów drukarskich, zecerów, introligatorów, oraz wielu innych specjalności.

Serdecznie polecam wycieczkę do Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.

Dawne urządzenie do druku.
Dawne urządzenie do druku.

Zdjęcia: Janusz Dziano