Strona główna Aktualności Policja i Straż Miejska sprawdzają rowerzystów

Policja i Straż Miejska sprawdzają rowerzystów

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od 1 marca policjanci ze Strażą Miejską prowadzą działania „kontrolno-profilaktyczne” pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”.

W ciągu ostatnich trzech lat (2014-2016) na terenie całego garnizonu stołecznego miało miejsce 657 wypadków z udziałem rowerzystów (co stanowiło 12 proc. ogólnej liczby wypadków). W tych zdarzeniach śmierć poniosły 42 osoby (8 proc. ogólnej liczby), a 659 osób odniosło obrażenia ciała (10 proc. ogólnej liczby).

Rowerzyści byli sprawcami 232 wypadków, w których śmierć poniosło 26 osób, a obrażeń ciała doznało 223 osoby. W 18 przypadkach kierujący jednośladami byli pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • nieprawidłowe skręcanie,
  • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Działania służb porządkowych nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są również informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeń wynikających z niestosowania się do nich. Policjanci uświadamiają im, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne.

Jak przypominają policjanci, rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i „na miejscu” obowiązkowe wyposażenie czyli:

  • co najmniej jeden sprawny hamulec,
  • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,
  • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.