Strona główna Aktualności Przestrzenie dla pieszych posprzątane po zimie

Przestrzenie dla pieszych posprzątane po zimie

0
fot. Zarząd Oczyszczania Miasta

Ponad 2,5 mln mkw. terenów dla pieszych jest już posprzątanych z pozimowych zanieczyszczeń. Wiosenne porządki trwają też na ulicach.

Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły Zarządowi Oczyszczania Miasta wymieść piasek z ponad 2,5 mln mkw. terenów dla pieszych. Od kwietnia chodniki podlegające ZOM, czyli te nieprzylegające do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody oraz 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej są objęte regularnym sprzątaniem. Wybrane lokalizacje, jak np. przejścia podziemne, ul. Krakowskie Przedmieście czy Świętokrzyska – także myciem.

Ponad 40 proc. chodników podlegających ZOM porządkowanych jest trzy razy w tygodniu, a 12 proc. – codziennie. Najbardziej uczęszczane trasy, jak np. Al. Jerozolimskie, Trakt Królewski, ul. Targowa, al. Solidarności czy okolice stacji metra są objęte w ciągu dnia stałym patrolowym oczyszczaniem. Do usuwania większych zanieczyszczeń ZOM wysyła grupy interwencyjnego sprzątania – to łącznie 120 pracowników, którzy pracują wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie posprzątanie zanieczyszczeń. Potrzeby w tym zakresie zgłaszane są zarówno przez monitorujących miasto kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta, jak i przez mieszkańców za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Pozimowe porządki kontynuowane są jeszcze na ulicach, którymi jeździ komunikacja miejska – do wysprzątania jest 1450 km dróg. Nocami, przy stabilnej dodatniej temperaturze, ulice zamiatane są na mokro. Do tej pory oczyszczonych zostało już ok. 40 proc. z nich. Po zakończeniu porządków na jezdniach rozpocznie się regularne sprzątanie – każdą ulicę ZOM planuje czyścić na mokro przynajmniej raz w tygodniu.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za utrzymanie ulic krajowych, wojewódzkich i powiatowych, a także chodników nieprzylegających do nieruchomości, przystanków komunikacji miejskiej, kładek, schodów i dojść do metra. Za porządek na pozostałych terenach odpowiedzialne są m.in. urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz administratorzy osiedli i nieruchomości.