Strona główna Aktualności Zakończono pierwsze konsultacje społeczne w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji

Zakończono pierwsze konsultacje społeczne w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji

0

Zakładamy, że Zintegrowany Program Rewitalizacji jest ukończony w 80 proc. – wyliczył wiceprezydent Michał Olszewski.

Zintegrowany Program Rewitalizacji zakłada rozwój kulturalny, społeczny i gospodarczy na terenie Targówka, Pragi-Południe oraz Pragi-Północ. Wpisano do niego m.in. podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymianę fasad budynków, czy poprawę estetyki miejskiej.

Na pierwszych konsultacjach wiceprezydent Michał Olszewski przedstawił mieszkańcom wstępny plan działań związanych z rewitalizacją prawej strony Wisły.

W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 na Targówku stworzone zostaną dwa centra aktywności lokalnej. Targówek mieszkaniowy otrzyma Centrum Aktywności Trocka. – Znajdzie się ono w miejscu bazaru, który aktualnie spełnia tę funkcję. W przyszłości ma tu powstać stacja II linii metra. Władze szukają już miejsca zastępczego dla bazaru na czasu budowy – informuje wiceprezydent Olszewski.

Na Targówku Fabrycznym centrum aktywności powstanie na ul. Siarczanej 6. Dzielnica prowadzi prace nad tym projektem. Ponadto w okolicy placówki zostanie zmieniony układ ulic i chodników, zapewne pod koniec inwestycji.

– Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję, że w pierwszej kolejności zaspokajamy potrzeby mieszkaniowe – poinformował Olszewski.

Na Targówku Mieszkaniowym w ramach projektu część budynków zostanie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, natomiast nie ma takich planów na Targówku Fabrycznym. Jedyny pomysł, jaki przedstawiono w tym zakresie, to ukrycie rur ciepłowniczych, które – jak przyznał jeden z mieszkańców podczas konsultacji – faktycznie psują estetykę tego miejsca. – Dzieci z przedszkola „Iskierka” muszą przechodzić po mostku nad taką rurą, żeby dotrzeć do placówki – mówił mieszkaniec Targówka.

W dzielnicy zostaną także wybudowane nowe budynki mieszkalne. Urzędnicy zakładają, że w całym Zintegrowanym Projekcie Rewitalizacji, 2/3 wybudowanych i odnowionych mieszkań mają stanowić mieszkania czynszowe.

– W ramach rewitalizacji ma zostać utworzony fundusz dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na termoizolację budynków – zapowiada wiceprezydent.

Do programu wpisane są również takie inwestycje, jak budowa hali sportowej przy szkole na ul. Remiszewskiej 40, budowa boiska przy ul. Trockiej, czy remont zaniedbanej pływalni dzielnicowej, gdzie miałby powstać również skwer sportów miejskich.

Miejsca kulturalne będą miały uzupełniony program. Przykładem, na którym skupi się miasto, jest teatr Rampa. Głównym celem takich działań jest włączenie mieszkańców do aktywności społecznych.

Miasto wsparło też obiekt Tłuszczowni. Ma tu powstać miejsce łączące obie części Targówka. – Wspieranie przedsiębiorstw działających na terenie rewitalizacji jest częścią tego procesu – mówi Olszewski.

Zakończenie konsultacji zaplanowane jest na czerwiec. – Jeszcze w czerwcu chcemy złożyć projekt do Rady Warszawy – zapowiada wiceprezydent.

Każdy mieszkaniec może zgłosić swoje pomysły oraz uwagi kontaktując się z urzędnikami mailem: rewitalizacja@um.warszawa.pl