Strona główna Kultura Kto czyta WIECHA, ten się uśmiecha!

Kto czyta WIECHA, ten się uśmiecha!

0
Stefan Wiechecki Fot. archiwum wydawcy.
Stefan Wiechecki Fot. archiwum wydawcy.

Ech, Panie Wiech!  To obszerna biografia Stefana Wiecheckiego „Wiecha” – Homera warszawskiej ulicy i warszawskiego Jęzora, jak pisał o nim Julian Tuwim.

Książka zawiera wiele nigdy nie publikowanych zdjęć. Wzbogacona wspaniałymi felietonami pisanymi przez autora w gwarze warszawskiej rodem z placu Kercelego, Targówka i Szmulek, komentującymi w satyryczny sposób codzienne życie przedwojennej, a później powojennej Warszawy.

W 2020 roku uhonorowana Nagrodą KLIO przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej w kategorii varsaviana.

Strona tytułowa biografii Wiecha.
Strona tytułowa biografii Wiecha.

Kto czyta WIECHA, ten się uśmiecha!

„Pytano mnie, czy uważam się za współtwórcę gwary warszawskiej. Współtwórca to za duże słowo. Starałem się zawsze wiernie ją tylko odtworzyć”.

Stefan Wiechecki WIECH, najbardziej warszawski z warszawskich pisarzy, którego czytali i poważali najwybitniejsi Polacy: kardynał Stefan Wyszyński, Józef Beck, Stefan Starzyński, Stefan Żeromski…, a wielcy koledzy po piórze szczerze szanowali i porównywali do wybitnych postaci.

„Wiech to gentleman, szalenie dowcipny, nigdy jadowity, często wzruszający. Jego felietony są wynikiem obserwacji bardzo uważnej, pracy w swoim rodzaju całkiem twórczej i na wskroś oryginalnej” – uważała Maria Pawlikowska Jasnorzewska.

„Wiech to stanowczo niedoceniony pisarz pierwszej klasy, który zdołał opisać bodaj tysiąc razy pijaństwo i mordobicie, za każdym razem inaczej” – pisał o Wiechu wybitny poeta Jan Lechoń.

Marek Hłasko w swoich „Pięknych dwudziestoletnich” zastanawiał się: „mimo, że jestem warszawiakiem urodzonym na Powiślu – nie rozumiem: czy Warszawa mówi tak, jak pisze Wiech; czy też Wiech pisze tak, jak mówi Warszawa”.

Michał Choromański pisał nawet: „Uważam Wiecha za jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych”.

Juliusz Kaden-Bandrowski – Plaut naszej współczesnej Warszawy.

Autorzy: Janusz Dziano i Danuta Koper

Rok wydania: 2019, Wydanie pierwsze, Format: 205×285 mm, Stron: 136, Oprawa: zintegrowana, ISBN/EAN 9788394082116, cena det. 39,90 zł

PH-U MAGIA SŁOWA Danuta Koper
Ul. Myśliborska 20/1
03-185 Warszawa
tel. +48 504 270 413